Basedow-kór (golyva)
#GOLYVA #PAJZSMIRIGY BETEGSÉGEI .
A Basedow-kór gyakori autoimmun betegség, melynek célszerve a pajzsmirigy. A szervezet autoantitestjeinek támadása miatt gyulladás jön létre, ezért a pajzsmirigy a normális 2-3-szorosára növekszik (golyva). A gyulladás hatására feleslegben termel pajzsmirigyhormonokat (tiroxin, trijód tironin), ezek felelősek a tünetek jelentős részéért.
A Basedow-kór (golyva) előfordulása
A Basedow-kór nőkben 5-6-szor gyakrabban fordul elő, kb. 2%-ukat érinti,. Bármely életkorban előfordul, leggyakoribb azonban a 30-as éveikben járó nőknél.
A Basedow-kór (golyva) okai
A Basedow-kór kiváltó oka nem ismert. Genetikai okok szerepére utal az erős családi halmozódás. Provokáló tényezője az aktív, ill. passzív dohányzás.
A Basedow-kór (golyva) tünetei
A legfeltűnőbb tünete a szem kidülledése (exophthalmos). A pupilla felett a fehér ínhártya is láthatóvá válik. A szemek nehezen képesek közeli pontra fókuszálni (Möbius-tünet). A szemtünetek oka a szemgödörben található zsírszövet felhalmozódása és vizenyős duzzanata, melyért egy EPS (exophthalmost produkáló szubsztancia) nevű hormont tesznek felelőssé.
A többi tünet oka az anyagcsere felgyorsulása, melyet a pajzsmirigyhormonok váltanak ki. Gyakori a szapora pulzus (tachycardia), szívritmus-zavarok, enyhe hőemelkedés, remegés (tremor), idegesség, szorongás, alvászavarok, az izmok sorvadása, fogyás (jó étvágy mellett is). Gyakoriak a női cikluszavarok, a menstruáció megkevesbedése, meddőség vagy spontán vetélés. Mérsékelten fokozódik a vérnyomás is.
A Basedow-kór (golyva) lefolyása
Kezeletlen esetben a fokozódó szemtünetek súlyos látásvesztéshez vezethetnek. A szív túlterhelése miatt gyakori a szívizom megbetegedése (cardiomyopathia). A betegség prognózisát a szövődmények határozzák meg, de ritka a fatális eset. Ezek is leggyakrabban már fennálló szívbetegség talaján következnek be.
A Basedow-kór (golyva) diagnózisa
A nagyon jellemző tünetek alapján a Basedow-kór általában már az "ajtóból diagnosztizálható". A diagnózis kimondásához mégis szükséges a vér pajzsmirigyhormon-tartalmának mérése. Az agyalapi mirigy pajzsmirigyműködést serkentő hormonjának (TSH) szintje jelentősen csökken.
Fontos a pajzsmirigy izotópos vizsgálata, mellyel a Basedow-kórt más, fokozott hormontermeléssel járó betegségektől el lehet különíteni.
Olykor szükség lehet a pajzsmirigy szövettani vizsgálatára is. Mikroszkóp alatt a pajzsmirigy hormontermelő kamrái a normálisnál kisebbek, kiürültek, az egész pajzsmirigyszövetben feltűnő a fehérvérsejtek inváziója.
A pajzsmirigyet megtámadó autoantitestek is kimutathatók vérvizsgálat segítségével.
A Basedow-kór (golyva) terápiája
A kezelés célja a pajzsmirigyhormonok termelődésének gyógyszeres elnyomása. Amennyiben ez nem elegendő, szükség lehet a mirigyszövet sugárzó jódizotóppal való roncsolására vagy a mirigy teljes sebészi eltávolítására. A pajzsmirigy pusztítása után természetesen alapkövetelmény a kieső hormonok pótlása, mely napi 1-2 tabletta segítségével lehetséges. Lázas vagy nagyobb fizikai megterhelést okozó betegségek esetén a hormonok adagjának átmeneti emelésére lehet szükség.
A szembetegség gyógyítása
Az enyhe esetek műkönnyel és nem szteroid gyulladásgátlókkal is jól kezelhetők. A látást veszélyeztető esetekben szteroid gyulladásgátlókat és a szem belnyomását csökkentő gyógyszereket alkalmazunk. A hatékony kezelés előfeltétele a dohányzás teljes elhagyása.
Amennyiben a konzervatív (gyógyszeres) kezelések elégtelenek a szem normális helyzetébe történő visszahelyezésre, műtéti beavatkozásra van szükség. A műtét során a szemgödör hátsó falából távolítanak el csontot, ami által elegendő hely lesz a felhalmozódó zsírszövet számára, és a szem visszakerülhet az eredeti helyzetébe. Amennyiben kettőslátás marad vissza speciális (prizma) szemüveg segítségével korrigálható a beteg látása.
A kísérőtünetek gyógyítása
A remegés, szapora szívműködés, vérnyomás-emelkedés, esetenként szívritmuszavarok gyógyítására leggyakrabban az adrenalin hatását közömbösítő béta-blokkoló hatású szívgyógyszereket alkalmazzák. Az éjszakai nyugalom biztosítására átmenetileg enyhe nyugtatók, altatók is megengedhetők.
A Basedow-kór (golyva) megelőzése
A betegség megelőzésére szerények a lehetőségek. A dohányzás teljes mellőzése a Basedow-kór megelőzése szempontjából is ajánlható.
Egyéb fontos tudnivaló a Basedow-kórról (golyváról)
A pajzsmirigyhormonok termelődését visszaszorító gyógyszerek ártalmasak a csontvelőre, ami által a vérből a legfontosabb falósejtek kipusztulását okozhatják (agranulocytosis). A gyógyszeres kezelés tehát csak szoros laboratóriumi kontroll mellett javasolható.
A pajzsmirigy műtéti eltávolításának legkomolyabb szövődménye a visszatérő gégeideg (nervus laryngeus recurrens) sérülése, mely nagyon súlyos és gyógyíthatatlan rekedtséget hagy maga után. A műtét közben a mellékpajzsmirigyek is sérülhetnek, ami komoly kalciumanyagcsere-zavarokat hagyhat maga után.
A radiojód kezelés jól tolerálható, egyetlen abszolút ellenjavallata a terhesség.
Forrás: EgészségKalauz
Kommentáld!