Pajzsmirigy betegek: ÉPP LÉLEK-ÉPP TESTBEN-VITAMINOK-PÓTLÁSA-

Szeretettel köszöntelek a Pajzsmirigy Betegek Csoprtja közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 828 fő
 • Képek - 1959 db
 • Videók - 345 db
 • Blogbejegyzések - 659 db
 • Fórumtémák - 194 db
 • Linkek - 124 db

Üdvözlettel,

Pajzsmirigy Betegek Csoprtja vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Pajzsmirigy Betegek Csoprtja közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 828 fő
 • Képek - 1959 db
 • Videók - 345 db
 • Blogbejegyzések - 659 db
 • Fórumtémák - 194 db
 • Linkek - 124 db

Üdvözlettel,

Pajzsmirigy Betegek Csoprtja vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Pajzsmirigy Betegek Csoprtja közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 828 fő
 • Képek - 1959 db
 • Videók - 345 db
 • Blogbejegyzések - 659 db
 • Fórumtémák - 194 db
 • Linkek - 124 db

Üdvözlettel,

Pajzsmirigy Betegek Csoprtja vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Szeretettel köszöntelek a Pajzsmirigy Betegek Csoprtja közösségi oldalán!

Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.

Ezt találod a közösségünkben:

 • Tagok - 828 fő
 • Képek - 1959 db
 • Videók - 345 db
 • Blogbejegyzések - 659 db
 • Fórumtémák - 194 db
 • Linkek - 124 db

Üdvözlettel,

Pajzsmirigy Betegek Csoprtja vezetője

Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:

Kis türelmet...

Bejelentkezés

 

Add meg az e-mail címed, amellyel regisztráltál. Erre a címre megírjuk, hogy hogyan tudsz új jelszót megadni. Ha nem tudod, hogy melyik címedről regisztráltál, írj nekünk: ugyfelszolgalat@network.hu

 

A jelszavadat elküldtük a megadott email címre.

 

network.hu

 

 A vitaminok a szervezet működéséhez nélkülözhetetlen szerves vegyületek. Testünk csak néhányat képes előállítani (a D-vitamint és a bélben élő baktériumok segítségével a K-vitamint), ezért a táplálékkal kell őket, vagy a képződésükhöz szükséges elő anyagaikat felvenni. Két csoportjuk van, a vízben oldódó vitaminok: a C-vitamin, a B-csoport vitaminjai (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12) és a zsírban oldódó vitaminok: A-, D-, E- és K-vitamin. A szervezet a zsírban oldódó vitaminokat hosszabb ideig képes raktározni, hiányuk ezért viszonylag ritka, ellentétben a vízben oldódó vitaminokkal, melyek a vizelettel ürülnek, ezért naponta elegendő mennyiséget kell bevinnünk belőlük, hogy elkerüljük a hiányukkal fellépő kellemetlen tüneteket.

Az A-vitamin szükségletnek csak egyharmadát vesszük fel kész vitaminként (retinolként) – májból, tojásból, vajból, stb. –, a többi elővitamin, elsősorban béta-karotin formájában jut a szervezetünkbe. Az A-vitamin a májban raktározódik. Hámvédő vitamin és szemünk éleslátásáért is a retinol „dolgozik”.

Hiányában szaruhártya hyperkeratózis, valamint farkasvakság fordul elő, és a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenálló képessége is csökken. Az A-vitamin hiánya főleg az idősek körében gyakoribb, általában a vitaminban szegényebb étrendjük miatt.

A D-vitamin szintén zsírban oldódó vitamin. Ez a hormonhatású vitamin akkor képződik, amikor a bőrünket UVB sugarak érik. Ezért napi legalább 10 perces szabadban tartózkodás (fedetlen fejjel és karral) ellátja a szervezetünket a kellő D-vitamin mennyiséggel, ám időjárástól függően október végétől-november elejétől a napsütéses tavasz beköszöntéig nem jut a bőrünk elegendő UVB sugárzáshoz, ezért D-vitaminpótlásra van szükség.

A D-vitamin alapvető feladata a vér kalcium- és foszforszintjének szabályozása, az egészséges csontozat és fogazat fenntartása. Hiánya a csontok ásványi anyag tartalmát csökkenti, ezért könnyebben törhetnek, deformitások, csontritkulás és rachitis (angolkór) alakulhat ki. Az ajánlott napi beviteli mennyiség 200 NE, ami 5 mikrogrammnak felel meg. Terhes nők és öregek esetében az ajánlott bevitel 400 NE.

Az  E-vitamin az egyik legjelentősebb antioxidáns hatású zsíroldékony vitamin. Mivel hatásait sejtszinten fejti ki, az öregedés folyamatát és első jeleit is késlelteti.

A K-vitaminról sokkal kevesebb ismeret él a köztudatban, mint a többi „népszerűbb” vitaminról, pedig ez is igen fontos feladatokat lát el. Szervezetünkben többek között a véralvadást előidéző fehérjék – véralvadási faktorok – képződéséhez nélkülözhetetlen.

Hiány esetén szigorú orvosi felügyelet szükséges, mert egy komolyabb sérülés esetén az elvérzés veszélye is fennállhat.

A B1-, B2-vitamin és a niacin a megfelelő energiafelhasználást segítik és a szemek, bőr és az idegrendszer épségéért is felelnek. B1-vitamin vagy más néven a tiamin a szénhidrát-anyagcsere szabályozásában vesz részt. Hiánya éhezés, diétás megszorítás vagy egyoldalú étkezés következtében alakul ki. A niacin szintén enzimalkotórész, legismertebb hiánybetegsége a pellagra.

A B6-vitaminnak többek között az aminosavak és az esszenciális zsírsavak anyagcseréjében van fontos feladata. Súlyos B6-vitamin-hiány tüneteként bőrbetegségek jelennek meg, dermatitis és acne jellemzően. Az idegrendszerre is hatással van, ezért a bőrtünetek előtt álmatlanságot, depressziót és esetenként görcsrohamokat lehet megfigyelni.

A B12-vitamin, főleg a májban raktározódik. Megfelelő mennyiségű gyomorsav szükséges, hogy a táplálékkal felvett fehérjékből szabaddá váljon a vitamin. Hiányában vészes vérszegénység alakul ki, és a szellemi funkciók is csökkenhetnek.

A biotin (H-vitamin, B7-vitamin) és a pantoténsav (B5-vitamin) a zsírok és szénhidrátok felhasználásában és egymásba való átalakulásában vesz részt. Biotin hiányában étvágytalanság, bőrelváltozások, vérszegénység, érzészavar és koleszterinszint-emelkedés jelentkezhet.

C-vitamin-hiány nagyon ritkán fordul elő, és nem a régen gyakori skorbut kezelésére vagy elkerülésére használjuk. Ez a nagyon sokrétű vitamin méltán az egyik legismertebb a vitaminok között. Hatása az egész testre kiterjed. Erősíti a hajszálerek falát, a kollagén képződőséhez szükséges, egészségesen tartja az izmokat és az ínszalagokat valamint az ínyt.

,,JÓ TANÁCS FIGYELJÜNK MAGUNKRA - SZERVEZETÜNKNEK MI A HIÁNYA ÉS PÓTOLJUK" Hippokratész

Ha nem vagy rá hajlandó, hogy változtass az életeden, nem lehet rajtad segíteni. 06 70 381- 54-63 Több infót ajánlok megoldásra

 

-TÁPLÁKOZUNK HELYESEN-


-JÓ TIPPEK-
Csokoládé (de csakis reggel!): Az egyik legújabb kutatás során megfigyelték, hogy azok az emberek, akiknek a reggelije egy kis desszertet is tartalmazott, 18 kg-val többet fogytak a fogyókúra alatt, mint azok,... akik rendszeresen alacsony kalóriás, alacsony szénhidráttartalmú reggelit fogyasztottak – és ami a lényeg, hogy a „csoki evők” meg is tudták tartani az elért eredményt. A reggel elmajszolt édességgel megelőzheted a későbbi sóvárgásokat és a túlevést is

network.hu

. Készíts egy tálka zabkását, törj bele pár kocka étcsokoládét, és koronázd meg felszeletelt eperrel és pirított mandulával.

Tészta

Akad benne szénhidrát bőven, ennek ellenére a kalóriatartalma nem olyan vészes és hogy ha a teljes kiőrlésű verzióját választod, akkor azzal megfelelő mennyiségű, laktató rostot vihetsz be a szervezetedbe. Egyes tanulmányok szerint a főtt tésztában lévő jelentős vízmennyiség szintén hozzájárul ahhoz, hogy tovább érezd magad jóllakottnak. Amikor szénhidrátokat eszünk, a hatásukra a testünkben felszabadul a szerotonin nevű hormon, ez pedig segít abban, hogy nyugodtnak és elégedettnek érezzük magunkat.

Wellness Cafe tipp: Próbáld ki a teljes kiőrlésű pennét, bolondítsd meg párolt zöldségekkel és marinara szósszal.

Sajt

Ha fogyásról van szó, a sajtban lévő kalcium zsírégető hatása sokkal többet nyom a latba, mint a kalóriaértéke. Ha nem jutsz elegendő kalciumhoz, az előidézheti, hogy több kalcitriol nevű hormon képződjön a szervezetben, ez pedig egy olyan hormon, amelynek hatására a test zsírt raktároz el. A tudósok számos vizsgálattal támasztották alá, hogy a kalciumban gazdag ételek fogyasztásával a fogyás sokkal eredményesebb lesz, ám azzal kapcsolatban még nem lelték meg a választ, hogy a kalciumtartalmú táplálék kiegészítők miért nem bizonyulnak olyan hatékonynak, mint a kalciumban bővelkedő ételek. 25 g sajtban egyébként 200 mg kalcium rejlik.

 Mindennap uzsonnára, vagy csak úgy rágcsálnivalóként, csipegess el 50 grammot a kedvenc sajtodból (keresd inkább az előreszeletelt változatokat, így könnyebben be tudod tartani az 50 grammos limitet)!

Krumpli

Természetes, hogy a sült krumpli, ami tocsog az olajban, nem éppen diéta-barát ennivaló. Ellenben ha egészségesen készíted el, nagyon is jót tehetsz vele a szervezetednek. Egy közepes krumpliban mindössze 1 g cukor van, és egyáltalán nincs benne zsír vagy nátrium.

Ebédre készíts kb. ököl nagyságú sült krumplit (szigorúan olaj nélkül), öntsd nyakon egy kevés tetszőleges szósszal, fogyassz mellé grillezett csirkét, és köretként salátát.

Legyél két hét alatt bomba nő!

Ég a gyomrod? Folyton éhes vagy? Itt a megoldás!

Látványos loknik könnyen és gyorsanBővebben

Címkék: tÖrÖk erzsÉbet szerkesztette

 

Kommentáld!

Ez egy válasz üzenetére.

mégsem

Hozzászólások

Jeneiné Terike üzente 6 éve

Márti.
Erzsike ha olvassa biztosan választ ad neked.
Szerintem jól tudod mert a mondás is így szól. Ép testben ,ÉP lélek.

Terike.

Válasz

Zimányi Márta üzente 6 éve

Ezt hogyan kell érteni ? ÉPP,hogy lélek és ÉPP,hogy test ? Mert az ép lelket és ép testet 1 p-vel írjuk.Bár lehet,hogy rosszul tudom,régen jártam iskolába. :-)

Válasz

Juhász Ferecné Elvira üzente 6 éve

Köszönöm a fontos vitaminokkal való ismertetést,Üdv. Elvira

Válasz

Jeneiné Terike üzente 6 éve

Köszönet Erzsikém a sok vitamin információért. Át tettem a másik egyesületi oldalra is.
Terike.

Válasz

Ez történt a közösségben:

Jeneiné Terike 13 órája új blogbejegyzést írt: Pajzsmirigy Tesrünk védőpajzsa

Galambosné Marcsi 5 napja új videót töltött fel:

Galambosné Marcsi 2 hete új videót töltött fel:

Szólj hozzá te is!

Impresszum
Network.hu Kft.

E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu