Nyugdijas klubtól

Gyógyító gyümölcsök

2009.11.19. 22:00 | Molnárné Varga Márta Anna | 0 hozzászólás

Fekete áfonya

A fekete áfonya gyógyhatása Az áfonya szemet gyönyörködtető cserje, ami a tölgyes, bükkös erdők jellegzetes növénye, de a fenyvesek szélén is találkozhatunk vele.
Az áfonya gyümölcse leginkább lekvár, szörp, bor és likőr formájában ismert, de a vadhús kedvelői ízesítőanygként vagy köretként is fogyasztják.
Fő értéke azonban gyógyító hatású gyümölcsében található. Jelentős A - vitamin tartalma a farkasvakság gyógyítására szolgáló gyógyszer alapanyaga. Ezenkívül gyümölcssavakat, cukrot, pektint, cseranyagokat, és vitaminokat tartalmaz.
A fekete áfonya szélhajtó, vizelethajtó, bélhurutot megszüntető, vese és hólyagbántalmak elleni hatásos szer. Ajánlható ezen kívül szív - és érrendszeri betegségek esetén, és cukorbaj elleni teakeverékek alkotórészeként. A termés kiváló bélhurut elleni házi szer. Magas a foszfát és csersavtartalma, rendkívül jó vértisztító gyümölcs. A hasmenést erősen fogja, kolibacilus elleni hatása is ismert.
A feketeáfonya leveléből főzött tea epe - és hólyagbetegségek orvossága, vesetisztító hatású is. Levele cukorbetegségre is ajánlott, akár teának, akár nyersen elfogyasztva.
Legutóbbi kutatások alapján a feketeáfonya festékanyagai értékesebb elemekből állnak, mint a gyümölcshús. A feketeáfonya kék színét adó festékanyagban található antocianinok bioaktív tulajdonságúak, egészségmegőrző szerepet töltenek be. Az antocianinok antioxidánsok, aminek védő szerepe van a rák, a szív - és érrendszeri betegségekkel szemben, de a tudósok még kutatják a Parkinson - és Alzheimer- kórra gyakorolt pozitív hatását is.